Telefon: 0533 053 71 79 Telefon/2: 0532 053 98 75 Randevu İçin: 0 (212) 279 64 96

Ultrasonik Liposuction

Ultrasonik Liposuction

Değerli hastalarım sizlerle çok samimi olarak net bir duygumu paylaşmak istiyorum. İnteret ortamında bazen bende ilgilendiğim herhangi bir konuyu araştırırken kafayı yiyecek kadar karmaşa yaşıyorum . Bu nedenle gerek internet siteme gerekse herhangi bir medya organına bir makale yazarken veya röportaj verirken en anlaşılır şekilde net cümleler kullanmaya özen gösteriyorum. Liposuction/liposakşın konusunda da neyazık ki bu karmaşa yaşanmakta. Karmaşanın ana sebebi liposuction uygulamasının dünyada ençok yapılan estetik uygulama olması ancak bunun yanında bu konuda deneyimli cerrah sayısının az olmasıdır.

Ultrasonik liposuction uygulamasının detaylarına girmeden önce sizlere liposuction tarihçesinde kullanılan terimlerin birkısmını iletmek isterim böylece karmaşanın nedenini anlamış olacaksınız. Kuru liposakşın/dry liposuction, ıslak liposakşın/wet liposuction, çokıslak liposuction/hiperwet liposuction, klasik liposuction, tommy liposuction, power assisted liposuction, ultrasound assisted liposuction, laser assisted liposuction, smart liposuction, radiofrequency assisted liposuction, megaliposuction, VASER asisted liposuction. Evet sanırım ne demek istediğimi anladınız. Tüm bu yöntemler farklı farklı teknoloji veya teknikleri kullanılan liposuction işlemlerini ifade etmektedir.

1970 lerden beri giderek artış gösteren liposuction işleminde son jenerasyon teknolojiyi kullanarak ses dalgaları ile sadece yağa selektif çalışmayı sağlayan ve yöntem olarak ultrasonik liposuction diye bilinen yöntem ise benim sizlere anlatacağım birçok avantajı içinde barındıran ve cihaz ismi VASER (vibration amplification of sound energy at resonance) olarak artık çok net bilinen yöntemdir. Vaser cihazı solta medical tarafından üretilmiş olup 3. ve son jenerasyon ultrasound enerjisi ile çalışan bir cihazdır.

Ses dalgalarının yarattığı vibrasyonun neler yapabileceğine yönelik eğer merak edenleriniz olursa youtube da gerçekten tahmin edemeyeceğiniz videolara ulaşabilirsiniz. Peki vücuttaki yağları uzaklaştırmada ultrasonik yöntem nasıl çalışır.

Yöntemin avantajları:

  1. Ultrasonik liposuction işlemi ile yağlar özel problar yardımı ile deri altına girilerek birbirlerinden ayrılırlar ve eritilirler daha sonra ise yine mikrokanüller ile eritilen parçalanan yağlar vücuttan suction yöntemi ile uzaklaştırılırlar.
  1. Yöntem sadece yağa selektif çalışır ve ultrasonik liposuction ile yapılan işlemlerde kas, damar, sinir, bağ doku gibi dokular hasarlanmaz.
  1. Ultrasonik liposuction sayesinde çalışılması çok riskli olan alt bacak, bilek, yüz ve kollarda dahi liposuction yapmak mümkündür.
  1. Ultasonik liposuctionda sadece yağa spesifik çalışılması iyileşme süresininde buna paralel olarak kısa olmasına sebep olur.
  1. Ultrasonik liposuction işleminden sonra özel baskı yapan korseler kullanılmalıdır ama bu süre klasik işlemlere göre daha kısadır.
  1. Ultrasonik liposuctionda parçalanan yağ hücreleri canlılığını koruduğu için vücut şekillendirmede aynı seansta kullanılabilirler. Bu vücut şekillendirme işlemleri bayanda meme büyütme, kalça büyütme , eğri bacak tedavisi, yüze dolgu uygulaması gibi işlemlerken erkekte göğüs kası yapısı kol kası yapısı ve hatta karın kası görünümü vermek için kullanılabilmektedir.
  1. Ultrasound enerjisi ile çalışan son jenerasyon cihaz olan VASER ile tüm dünyada vaser hidef, vaser middef veya artık 4D liposuction dediğimiz vücut hatlarının kolaylıkla tanımlanabildiği aynen bir vücut heykeltraşlığı tarzında operasyonlar gerçekleştirmek mümkündür.
  1. Ultrasonik liposuction işlemi ardından sonuç çok hızlı olarak kendini gösterir ancak nihai sonuç ödemlerinde giderek azalması ile 6. ayda ortaya çıkar.
  1. Ultrasonik liposuction işleminin süresi ve hangi koşullarda (genel veya lokal anestezi) yapılacağı tamamen kişinin kaç bölgesinde çalışılacağı ve yağ doku hacmine bağlıdır.
  1. Pahalı ve heryerde bulunamayan ve ultrasonik liposuction işleminde son jenerasyon olan VASER liposuction işleminin bunun yanında ikinci dezavantajı ise bu işlemi uygulama yetisine sahip eğitimli Plastik Cerrahi Uzman sayısınında aynı oranda az olmasıdır.