Telefon: 0533 053 71 79 Telefon/2: 0532 053 98 75 Randevu İçin: 0 (212) 279 64 96

Op. Dr. Hüseyin Kandulu / Maksimum Sağlık – Vücut Şekillendirme

Nesibe Erdoğmuş:Merhabalar. Bugün sizlerle vücut şekillendirmeyi konuşacağız. Malum yaz kapıda. Peki nasıl yapacağızda daha güzel bir vücutla yaza gireceğiz. İstediğimiz elbiseleri giyeceğiz. Bunun için Op. Dr. Hüseyin Kandulu bizlerle. Öncelikle hocam vücut şekillendirme ile ilgili bana anlattıklarınızı izleyicilerimize de anlatır mısınız?

Hüseyin Kandulu: Bu plastik cerrahi müdehalelerinin başlangıcı 20 yıl kadar öncesine dayanıyor ama her geçen gün daha iyiye gitmek için uğraşıyoruz. Çünkü hastalarımızı hızlı iyileştirmeye çalışıyoruz. Bunlar çok önem arzettiği için minimal komplikasyonlu maksimum yarar sağlayan yöntemler bizim için çok önemli. Bu nedenle Ultrasonic Liposuction olarak geçen ve sadece yağ hücrelerine seçici olarak müdehale yapan bir yöntemden bahsediyoruz. Bu yöntemle küçük deliklerden girerek yağ fazlalığının olduğu bölgelerde öncelikle yağları eritiyoruz, daha sonra onları Liposuction yöntemi ile vücut dışına uzaklaştırıyoruz. Burada sağlanan en büyük fayda klasik yöntemlerde ortaya çıkan istenmeyen sonuçların ortaya çıkmaması.

Nesibe Erdoğmuş: Nedir bu istenmeyen sonuçlar?

Hüseyin Kandulu: Hasta nelerden şikayet eder? Ödemden, aşırı morluktan, korse süresinin uzun olmasından, derinin elastikiyet kaybından ve en önemlisi vücutta istenmeyen girintilerin çıkıntıların olmasından. Bu sonuçlar, bu işe kendini vermiş, deneyimli kişilerin müdehalelerinden sonra bile yöntem farklılığı nedeniyle ortaya çıkabiliyordu. Ancak şuan sadece yağa seçici olarak çalıştığımız ve vücutta yağı her seviyede yani deriye yakın seviyede de yada karın kasları seviyesinde, bacaklardaki yağıda istediğimiz seviyede eritebiliyoruz.

Nesibe Erdoğmuş: Risk var mı ?

Hüseyin Kandulu: Size şöyle söylemeliyim. Bu işlemde ameliyat ortamında yapılıyor. Her ameliyatta olduğu gibi bu işlemde de riskler olabilir. Ama tüm bunlar çok küçük riskler. Cerrahiye bağlı risklerden bahsedecek olursak çok ciddi riskleri yok. Ancak çok geniş bölgede çalışıyorsanız, hastalar uyutuluyor. Burda da bir takım genel anestezi riskleri olabilir. Ancak bunlarda şuan çok düşük riskler. Sonuç itibari ile bu operasyonun çok konforlu olduğunu ve hastanın birkaç günde kendisini toparladığını söyleyebiliriz. Hekim dikkatli olmalı, hastasını iyi değerlendirmeli ve hastanın genel sağlığı ile de ilgilenmeli. Tüm bunlar iyi irdelenirse hiç bir sıkıntı olmayacaktır.

Nesibe Erdoğmuş: Hangi bölgelere müdehale edebiliyorsunuz?

Hüseyin Kandulu: Bu operasyonda her bölge için ayrı proplar mevcut. Bunlarda size ayak bileğinden yüze kadar her bölge için çalışma imkanı sunuyor. Bu mekanizmada belirli güç mekanizmaları var. Siz hassas bölgelerde daha düşük seviyede çalışarak yağları eritebiliyorsunuz. o bölgede damara, sinire, kasa hiç zarar vermiyorsunuz. Karın ve bel gibi bölgelerde ise çok daha yüksek enerjilerle çalışarak oradaki yağları eritme şansınız var. Gıdı bölgesi en çok çalıştığımız bölge ve onu lokal anestezi ile çalışıyoruz. Bu operasyonu tercih eden insanlar genelde günlük hayatlarında spor yapamayan veya yapsa da sıkıntılı bölgelerini eritemeyen kişiler. Bunu her zaman genel anestezi ile yapmıyoruz. Bel bölgesini eritemeyen, gıdı bölgesinden rahatsız olan, bayanlarda genelde sırt bölgesi gibi bölgelerde çalışılacaksa hastaları uyutmuyoruz bile. Hafif bir anestezi ile o bölgelere girip yağları eritip bir kaç saatte hastayı gözledikten sonra evine gönderiyoruz.

Nesibe Erdoğmuş: Ne kadar sürede hastalar sosyal hayatlarına dönerler?

Hüseyin Kandulu: Ufak bir operasyon ise sabah olup akşam normal hayatına geri dönebilir. Ancak farklı bölgelerde geniş bir işlem yapılmışsa ben hastalarıma iki gün istirahat öneriyorum. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak sosyal yaşantıdan geri bıraktıracak işlemler değildir.

Nesibe Erdoğmuş: Şimdi şu baklava kasları var. Bunlar operasyondan sonra gerçekten böyle oluyor mu?

Hüseyin Kandulu: Evet gerçekten oluyor. High Definition ameliyatlarını vücut heykel traşlığı olarak düşünebilirsiniz. Kombine ameliyatlar. Örneğin erkekler için uygun göğüslerin olmadığı, uygun kolların olmadığı fakat karında baklava kaslarının olduğu bir görüntü hoş olmayabilir. Dolayısı ile vücudu bir bütün olarak değerlendiriyor ve tüm vücutta kas gölgelerinin çok net seçileceği bir operasyon yapıyoruz. Bu bayanda da mümkün erkekte de. Ancak burada devreye giren bir takım kriterler var. Bunlardan en önemlisi sportif bir geçmişin olması. Bu işlemi sporcular çok tercih ediyor. Sporu bıraktıktan sonra fit görüntülerini korumak için bu yöntemi tercih ediyorlar. Yine küçük deliklerden girilir. Burada özel bir eğitim gerekli. Çünkü bu işlemde ustalık daha önemli. Bende ilgi alanım olduğu için değerli hocalarımdan eğitimler aldım. Burda sırttaki kasların ortaya çıkarılması, kolda ki kasların ortaya çıkarılması. Bu ortaya çıkarılmasından kastım sportif görüntünün sağlanması. Bayanlarda bu işlemle kalça ve göğüs estetiğini de kombine edebiliyoruz. Bunlar hastanın vücut yapısına göre planlanan operasyonlar. Ultrasonic Liposuction’da alınan yağları kullanabiliyoruz. Erkeklerde göğüs bölgesine enjekte ederek daha kaslı bir görüntü elde ediyoruz. Bu çok titizlik gerektiren bir işlem. Erkeklerde memelerde de bu işlemi uyguluyoruz. Yine küçük bir delikten girerek oradaki fazlalığı alıp ideal görüntüyü elde ediyorsunuz. Küçük bir delikten girdiğimiz için minik bir iz kalma olasılığı var. Operasyonu yapacağınız bölgeye çok gizli bölgelerden girdiğiniz için bu minik izde zaten gözükmüyor.